Postanowienie z dnia 22.06.2015r.

RO.6220.04.2015                                                                                                                                                                   Ujsoły, dnia 22.06.2015r.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267 z poźn.zm.) w związku z § 3 ust. 1 pkt 79 i ust. 2 pkt. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2010r. Nr 213, poz. 1397 z późn. zm.) oraz zgodnie z art. 63 ust. 1 i 2, art. 64 ustawy z dnia 3 październik 2008 r.
o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. 2013 r. poz. 1235 z późn. zm.)

Stwierdzam

brak obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia pn.: „Budowa sieci i przyłączy kanalizacji sanitarnej na terenie gminy Ujsoły”, Zadanie: „Budowa sieci i przyłączy kanalizacji sanitarnej – Hutyrowa, Soblówka Górna, Soblówka Pod Grapy zad. nr 3”, którego inwestorem jest Związek Międzygminny ds. Ekologii ul. Ks. Pr. St. Słonki 22, 34-300 Żywiec w imieniu którego działa Aktyn Sp. z. o. o. Piotr Klimczyński, ul. Poniatowskiego 6, 43-300 Bielsko-Biała.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 31.03.2015 r. pełnomocnik wnioskodawcy wystąpił do Wójta Gminy Ujsoły o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: „Budowa sieci i przyłączy kanalizacji sanitarnej na terenie gminy Ujsoły”, Zadanie: „Budowa sieci i przyłączy kanalizacji sanitarnej – Hutyrowa, Soblówka Górna, Soblówka Pod Grapy zad. nr 3”. Do wniosku dołączono dokumenty wymienione w art. 74 ust. 1 pkt 2, 3 i 6 Uooś.
Planowane przedsięwzięcie należy do kategorii przedsięwzięć określonych w art. 71 ust. 2 pkt 2 Uooś oraz wymienionych w z § 3 ust. 1 pkt 79 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Na podstawie art. 64 ust. 1 Uooś organ prowadzący postępowanie wystąpił z dniem 09.04.2015 r. do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach oraz do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Żywcu pismami o sygnaturze RO.6220.04.15, zawierającymi prośbę o wydanie opinii w przedmiocie potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla w/w przedsięwzięcia, oraz ewentualnego raportu i określenia jego zarysu.
W toku postępowania uzyskano opinię:
- Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach który to pismem o sygnaturze WOOŚ.4240.247.2015.RJK.4 z dnia 18.06.2015 r. (data wpływu 22.06.2015),
wyraził opinie, iż dla przedmiotowego przedsięwzięcia nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
- Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Żywcu który pismem o sygnaturze NS/NZ/523-12/15 L. dz. 2618 z dnia 16.04.2015r. (data wpływu 21.04.2015r.) stwierdził, że planowana inwestycja nie podlega procedurze oceny oddziaływania na środowisko, a tym samym nie wymaga sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko.

Ogólna charakterystyka.

Analizując dokumentację sprawy, należy stwierdzić, iż planowane przedsięwzięcie obejmuje budowę kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami do budynków w sołectwie Soblówce w przysiółek Hutyrowa, Soblówka Górna i Pod Grapy. Ścieki sanitarne z w/w terenu będą odprowadzane poprzez istniejącą sieć kanalizacyjną do oczyszczalni ścieków położonej w Węgierskiej Górce.
W ramach zadanie zostaną wykonane kolektory główne, boczne i rozdzielcze DN200 mm – DN150 mm o długości ok. 8040 m oraz przyłącza DN150 mm o długości ok. 460 m
Trasy rurociągów kanalizacyjnych będą prowadzone w obszarze rozproszonej zabudowy jednorodzinnej, głównie w pasie drogi gminnej, a także na terenach rolnych oraz leśnych i zadrzewionych. Ścieki zostaną włączone do istniejącej sieci kanalizacyjnej na dz. nr 1110/2 i skierowane do oczyszczalni ścieków w Cięcinie, Gmina Węgierska Górka.
Zakres inwestycji obejmuje przekroczenie siecią cieków wodnych Cicha, Urwisko oraz mniejszych cieków bez nazwy. Przekroczenie potoku Cicha będzie wykonane nad jego korytem, na konstrukcji wsporczej posadowionej na podporach betonowych zlokalizowanych poza korytem potoku natomiast przekroczenie pozostałych cieków w zlewni potoku Cicha wykonane zostanie metoda przecisku w stalowej rurze ochronnej, bez naruszenia skarp i dna cieków. Z przedłożonej dokumentacji wynika, że trasa kanału będzie przebiegać w odległości nie mniejszej niż 3 m od cieków a rury ochronne zostaną wyprowadzone min. 3 m poza skarpy cieków. W związku z tym prace związane z budową kanalizacji nie spowodują naruszenia koryta cieku, nie zachodzi też konieczność umocnienia dna ani brzegu.
Roboty ziemne będą prowadzone metoda wykopową przy użyciu sprzętu mechanicznego. W pobliżu skrzyżowań z istniejącym uzbrojeniem terenu, w rejonie drzew i w trudno dostępnych miejscach prace będą wykonane ręcznie. W wyniku przeprowadzonych kontrolnych odwiertów geologicznych stwierdzono, że na większości trasy kanalizacji poziom wody gruntowej znajduje się poniżej rzędnych projektowanych robót ziemnych. W przypadku zalegania wody gruntowej powyżej posadowienia sieci kanalizacyjnej i konieczności przeprowadzenia odwodnieni wykopów na niewielkich odcinkach, wody gruntowe będą odpompowane i wprowadzone do cieków wodnych.
Masy ziemne, z podziałem na ziemie urodzajną (humus) i pozostałą, zdjęte podczas prac przygotowawczych, będą zmagazynowane, a następnie wykorzystane do prac wykończeniowych. Prace budowlano-montażowe będą prowadzone poza okresem rozrodczym gadów, płazów i ptaków, przypadającym na miesiące wiosenno-letnie. W czasie robót wykopy będą zabezpieczone przed przedostawaniem się do nich drobnych zwierząt poprzez montaż szczelnych ogrodzeń z płotków lub siatki. W przypadku pojawienia się na placu budowy zwierząt będzie zapewniona im możliwość ucieczki. Roboty będą prowadzone małymi odcinkami w celu maksymalnego skrócenia czasu prac montażowych wykonanych w otwartym wykopie. Po zasypaniu wykopu teren zostanie przywrócony do stanu pierwotnego.
Teren zaplecza budowy, miejsca postojowe maszyn i urządzeń oraz plac magazynowy materiałów nie będą usytuowane blisko zabudowy mieszkaniowej. Ponadto w celu minimalizacji oddziaływania na walory przyrodnicze wykluczono możliwość lokalizacji bazy materiałowo – sprzętowej oraz magazynów odpadów na obszarach cennych przyrodniczo z uwagi na występowanie gatunków roślin i zwierząt lub siedlisk przyrodniczych objętych ochrona, w dolinach cieków wodnych oraz w pobliżu rowów, w terenach wodno – błotnych i występowania płytkiego poziomu wód gruntowych, a także w obszarach leśnych i zadrzewionych.
Teren prac budowlanych będzie zaopatrzony w środki techniczne i chemiczne do usuwania lub neutralizacji ewentualnych awaryjnych wycieków substancji ropopochodnych. Plac budowy będzie wyposażony w przenośne sanitariaty, z których ścieki będą wywożone do oczyszczalni ścieków przez uprawnione podmioty. Paliwa i substancje bitumiczne wykorzystane w trakcie prac budowlanych będą przechowywane w szczelnych pojemnikach, w magazynach spełniających wymagania przeciwpożarowe i ochrony środowiska. Ważne jest, aby bazę materiałów i sprzętu zabezpieczyć przed możliwością przedostania się szkodliwych substancji do środowiska wodno-gruntowego.

Usuwanie drzew i zakrzewień

Jak wynika z przedłożonej dokumentacji realizacja inwestycji nie będzie wymagała usunięcia drzew i krzewów z uwagi na to iż trasy kanałów prowadzone na gruntach leśnych usytuowano je na łatwo dostępnych działkach niezalesionych. Jednakże w przypadku jeśli w związku z realizacją inwestycji będzie konieczne usunięcie zieleni, wycinkę należy przeprowadzić w okresie od 16 października do końca lutego, tj. poza okresem lęgowym ptaków i po wylocie młodych z gniazda. Prowadzenie prac ziemnych i budowlanych w pobliżu drzew i krzewów należy wykonać ostrożnie (głównie ręcznie), a pnie i systemy korzeniowe zabezpieczyć przed uszkodzeniem.

 

 


Emisja hałasu

Na etapie realizacji przedsięwzięcia mogą występować uciążliwości spowodowane emisją hałasu pracujących maszyn i urządzeń budowlanych. Ich ograniczenie winno polegać między innymi na maksymalnym skróceniu czasu trwania wszystkich robót, wykonywaniu hałaśliwych prac wyłącznie w porze dziennej, stosowaniu nowoczesnych maszyn o niskiej emisji hałasu do środowiska i dobrym stanie technicznym, oraz unikaniu jednoczesnej pracy kilku sprzętów.
Emisja substancji zanieczyszczających

W okresie realizacji przedsięwzięcia można spodziewać się również uciążliwości związanych z emisją substancji zanieczyszczających do powietrza, tj. pylenia podczas wykonywania robót ziemnych i transportu materiałów sypkich i pylistych, emisji substancji pyłowo-gazowych ze spalania paliw w silnikach spalinowych samochodów i sprzętu budowlanego, oraz emisji fenolu, formaldehydu i węglowodorów podczas układania, rozprowadzania i zagęszczania mieszanki asfaltowej(przy odtwarzaniu wierzchniej warstwy jezdni). Wykorzystanie sprzętu budowlanego sprawnego technicznie, oraz zastosowanie właściwych rozwiązań organizacyjno-technicznych mających na celu ograniczenie emisji wtórnej pyłu z miejsc magazynowania sypkich materiałów budowlanych (w tym ich pokrycie folią lub okresowe zraszanie, zwłaszcza w czasie suchej i wietrznej pogody), oraz unikanie prowadzenia prac budowlanych w okresach silnych wiatrów, a także prowadzenie działań zapobiegających wtórnej emisji pyłu z transportu materiałów i odpadów oraz z dróg, którymi poruszać się będą pojazdy wyjeżdżające z placu budowy (np. czyszczenie kół pojazdów przed wyjazdem z placu budowy, zraszanie powierzchni dróg dojazdowych do miejsca budowy, odpowiednie zabezpieczenia materiałów sypkich podczas transportu), zminimalizuje wpływ fazy realizacji inwestycji na powietrze.
Emisja substancji zanieczyszczających w tej fazie będzie miała charakter krótkotrwały, przejściowy, a uciążliwości z nią związane ustaną wraz z zakończeniem prac budowlanych.

Odprowadzanie zanieczyszczeń

Odpady wytwarzane w czasie realizacji inwestycji, winny być magazynowane selektywnie w wyznaczonych na czas prowadzenia robót miejscach. Wytworzone odpady winny być składowane w sposób bezpieczny dla środowiska gruntowo - wodnego oraz powinny być przekazywane uprawnionym odbiorcom.
Eksploatacja planowanej sieci będzie wymagać jedynie dostawy wody do bieżącej konserwacji urządzeń (okresowego płukania sieci). Sieć nie będzie źródłem emisji substancji i energii do środowiska pod warunkiem właściwego wykonania i późniejszego użytkowania, w tym zapewnienia szczelność rurociągów i pozostałych elementów sieci.

 

Obszary cenne przyrodniczo - Natura 2000

Przedsięwzięcie zlokalizowane jest na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego, w rejonie granicy obszarów Natura 2000: specjalnego obszaru ochrony siedlisk: Beskid Żywiecki PLH 24006 i obszaru specjalnej ochrony ptaków: Beskid Żywiecki PLB 240002.
Trasy kolektorów będą częściowo realizowane na terenach zajętych przez następujące siedliska: 9110 - kwaśne buczyny, 6520 górskie łąki konietlicowe użytkowane ekstensywnie oraz 91E0 – łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe i olsy źródliskowe .
Prace inwestycyjne wykonywane poza pasami drogowymi będą prowadzone w sposób gwarantujący przywrócenie naruszonych płatów siedliska do stanu pierwotnego, m.in. poprzez użycie wcześniej zdjętej wierzchniej warstwy gleby o miąższości 25 cm do rekultywacji terenu po zakończeniu inwestycji. Jednocześnie miejsca jej gromadzenia nie zostaną zasypane ziemia i pochodzą z wykopów , a także zostaną zabezpieczone przed deponowaniem materiałów i lokalizowaniem dróg technologicznych.

Przewidziane w dokumentacji przekroczenie potoku Urwisko metoda bezwykopową z lokalizacją komór nadawczej i odbiorczej poza istniejącymi płatami roślinności łęgowej nie będzie powodowało negatywnego wpływu inwestycji na siedlisko 91E0 – łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe.
Projektowana sieć kanalizacyjna będzie położona w obszarach węzłowych korytarzy ekologicznych ssaków kopytnych i drapieżnych, w granicach południowego korytarza ekologicznego „Beskid Żywiecki” oraz korytarza migracji ptaków „ Lasy Beskidu Śląsko – Żywieckiego” – ponadregionalny przystanek „Beskid Żywiecki”(Parusel J. B., Skowrońska K., Wower A. (red.) „Korytarze ekologiczne w województwie śląskim – koncepcja do planu zagospodarowania przestrzennego województwa. Etap I” Katowice, 2007; Jędrzejewski i in. „Projekt korytarzy ekologicznych łączących Europejska sieć Natura 2000 w Polsce”, 2005 zmodyfikowany w 2011 r.). realizacja i eksploatacja inwestycji nie wpłynie znacząco na ww. korytarze migracyjne.
W związku z powyższym, uwzględniając obecny stan wiedzy i charakter analizowanego przedsięwzięcia, nie stwierdza się możliwości wystąpienia znaczącego negatywnego oddziaływania tego przedsięwzięcia na obszary Natura 2000 Beskid Żywiecki PLH 24006 i Beskid Żywiecki PLB 240002.


Oddziaływanie na wody powierzchniowe i podziemne

Jak wynika z analizy przedłożonej dokumentacji w zakresie wpływu inwestycji na jednolite części wód powierzchniowych i podziemnych stwierdzono, że przedsięwzięcie nie spowoduje nie osiągnięcie celów środowiskowych w planie gospodarowania wodami w obszarze dorzecza. Zakres oddziaływań w trakcie budowy będzie niewielki, a oddziaływania po zrealizowaniu przedsięwzięcia przyniosą korzyści dla środowiska.

Oddziaływanie transgraniczne

Z uwagi na zakres przedsięwzięcia, wszelkie oddziaływania będą miały zasięg lokalny (bez transgranicznego oddziaływania), krótkotrwały i ustąpią w momencie zakończenia prac budowlanych. Ponadto z uwagi na zakres planowanej inwestycji nie wystąpi możliwość kumulowania się oddziaływań, a wykorzystanie zasobów naturalnych i występowanie innych uciążliwości będzie minimalne. Mając na uwadze powyższe dla przedmiotowego zadania nie przewiduje się utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania.

Ustalenia MPZP Gminy Ujsoły

Jednocześnie tutejszy organ stwierdza, że planowana inwestycja nie naruszy ustaleń zawartych w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Ujsoły zatwierdzonym Uchwałą nr XIV/81/2004 z dnia 28.04.2004 r. Rady Gminy Ujsoły
opublikowaną w Dz. Urz. Woj. Śląskiego w dniu 14.07.2004 r., Nr 59 poz.1877.

PODSUMOWANIE

Biorąc pod uwagę rodzaj, charakterystykę, usytuowanie przedmiotowego przedsięwzięcia należy uznać, że jego realizacja i eksploatacja nie powinna znacząco negatywnie oddziaływać na środowisko, tym samym odstąpienie od przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia jest uzasadnione.
Wobec powyższego postanowiono orzec jak w sentencji.

 

Pouczenie
Na niniejsze postanowienie nie służy stronom prawo wniesienia zażalenia.

 

 

 

Wójt Gminy

Taeusz Piętka



 

Informacje o publikacji dokumentu

Data wytworzenia Wytwarzający/Odpowiadający Data udostępnienia (Udostępniający) Data modyfikacji (Modyfikujący)
2015-06-24 Michał Hutyra 2015-06-24 13:04:56
(Alicja Krawiec)
2015-06-24 13:04:56
(Alicja Krawiec)
Wyświetl historię zmian dokumentu wydrukuj dokument« powrót do listy

© 2015 UG Ujsoły